fbpx
Культура, В Україні, Суспільство, У світі Оксана Харьковчук

Український «Щедрик» з’явиться у світовій спадщині ЮНЕСКО 🗞️

20.03.2021, 12:00

До списку нематеріальної культурної спадщини людства міжнародної організації ЮНЕСКО готуються внести всесвітньо відому пісню «Щедрик» в обробці українського композитора Миколи Леонтовича.

Про це повідомили у пресслужбі Вінницької обласної державної адміністрації. Процес триватиме майже два роки і буде реалізовано у три етапи.

Як відбуватиметься процес?

1. «Щедрик» внесуть до Місцевого переліку нематеріальної культурної спадщини до червня 2021 року.

Місцевий перелік елементів НКС – інформаційна база, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік і доступ до інформації щодо наявних у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці елементів НКС з метою їх охорони.

2. Потім, пісню мають внести до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України до жовтня 2021 року.

Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини – реєстр державного обліку елементів нематеріальної культурної спадщини України з метою їх охорони. Складається із архівної інформації, що заноситься до нього у формі заповнених облікових карток на елементи НКС у паперовому вигляді та їх електронних копій, а також допоміжних паперових матеріалів і їх електронних копій, аудіо, фото, відео матеріалів, які зберігаються на окремих носіях інформації (касета, диск, флеш-пам’ять тощо).

3. Подача документів на внесення до Списку нематеріальної культурної спадщини людства міжнародної організації ЮНЕСКО триватиме з грудня 2021 до вересня 2022-го років.

Нематеріальна культурна спадщина – звичаї, форми представлення і вираження, знання і навички, — а також пов’язані з ними інструменти, предмети, артефакти і культурні простори, — визнані співтовариствами, групами і, в деяких окремих випадках, особами як частина їхньої культурної спадщини; нематеріальна культурна спадщина передається від покоління до покоління, постійно відтворюється співтовариствами і групами залежно від середовища, що їх оточує, їх взаємодії з природою та історією і формує в них почуття самобутності та спадкоємності, сприяючи тим самим повазі культурної різноманітності і творчості людини.

Ці заходи приурочують до сторіччя першого виконання «Щедрика» у США, як першого проекту культурної дипломатії в історії модерної України.

Історія світового тріумфу «Щедрика»

Музикознавці вважають мелодію «Щедрика» однією з найстаріших у світі. Ще 100 років тому текст української щедрівки перекладали французькою, фламандською та іспанською мовами. І тільки на початку XX століття композитор Микола Дмитрович Леонтович зміг створити пісню, яка припала до душі усьому світу і якою нині пишаються всі українці.

Цікаво, що на переробку мелодії він витратив понад 20-ть років, здійснив три редакції, і тільки четверту версію назвав вдалою. На Різдво 1916 року «Щедрик» виконав хор Київського університету і викликав справжній фурор.

У січні 1919 року з ініціативи Голови військ Української Народної Республіки Симона Петлюри була створена Українська Республіканська Капела (Український Національний Хор), яку відряджали за кордон з метою протидії російській пропаганді та промоції української незалежності в Європі.

Про українську хорову капелу свого часу європейська преса писала:

«Симон Петлюра знайшов чудовий спосіб подолати західноєвропейське невідання. Цей воєначальник, який намагається врятувати свою країну від пастки більшовизму та царизму, здатний не тільки воювати. Він знає, що меч сам по собі безсилий, і, щоб здобути симпатії західноєвропейського світу, знайомить нас із мистецтвом своєї країни. Україна – країна чорнозему, батьківщина Гоголя, стає для нас країною пісень. Петлюра інтернаціоналізує українське питання піснею!»

Згодом промоція «Щедрика» пішла далі – за океан. 

5 жовтня 1922 року український хор дав прем’єрний концерт у найпрестижнішому концертному залі Нью-Йорка Carnegie Hall. Саме в цей день відбулась американська прем’єра «Щедрика». З 1919 по 1924 роки учасники Української Республіканської Капели (Українського Національного Хору) Олександра Кошиця зі «Щедриком» здійснили подорож 17-ма країнами Західної Європи, Північної й Південної Америки, відкривши світові Україну.

«Щедрик був коронною точкою нашого репертуару у всіх краях упродовж п’яти з половиною років», – згадував у листах Олександр Кошиць, видатний диригент Української Республіканської Капели.

Українська Республіканська Капела, Прага, 1919 рік

Цікаво, що культурна трансформація українського «Щедрика» на американську колядку «Carol of the Bells» відбудеться аж через 10 років.

30 березня 1936 року у Madison Square Garden студентський хор з американським диригентом українського походження Пітером Вільховським презентує на з’їзді вчителів музики США (15-тисячна аудиторія) обробку «Щедрика» зі складеним англійським текстом. Американська версія отримує назву «Carol of the Bells» – «Колядка дзвонів», і згодом, увійде до списку обов’язкових різдвяних пісень у США.

«Вони представили нашій країні не лише найкращий спів, який ми тільки чули, але й нанесли Україну на мистецьку мапу світу, як залюблену в музику націю», – згадував Клей Грін (Clay M. Greene), американський драматург «The San Francisco Journal».

Тіна Пересунько – авторка та кураторка проекту «Світовий тріумф «Щедрика» – 100 років культурної дипломатії України»

Автор: Оксана Харьковчук

#news_music #news_музика #news_history #news_історія

The News&Culture

Італійська галерея Уффіці запустила кулінарне шоу

Концепт програми: щотижня через фейсбук-трансляцію готувати страви разом із шеф-кухарями. За рік кількість їхніх підписників у соцмережах сильно зросла, а контент дивує галеристів. Співробітники пояснюють: хочуть бути ближчими до відвідувачів, пандемія сприяє збільшенню аудиторії онлайн. Мистецтво може бути природною темою для розмови. Шеф-кухарям надали повну свободу у виборі страв, головна умова – вони мають надихатися […]

ЕКОЛОГІЧНІ НОВИНИ ⚽️♻️🌳

🔸 В Індонезії чоловік висадив 11 000 дерев за 24 роки. Відтак неродючі пагорби перетворилися на землі, придатні для сільського господарства. 🔸 Науковці з Єльського університету розробили біопластик із деревної тирси. Він розкладається за три місяці. 🔸 LEGO розповідає про забруднення повітря у Польщі. Компанія випустила інструкції, які навчають як зробити іграшки екологічними. 🔸 В […]

Ейфелева вежа стане золотою🏆

Ейфелеву вежу пофарбують у золотий колір – в межах літніх Олімпійських ігор, що пройдуть у Парижі в 2024 році. Пам’ятку планують використати як фон для змагань із триатлону та плавання у відкритій воді. Французи переконані, що золотий колір принесе золоті медалі та успіх національній збірній.🏅 Ейфелеву вежу перефарбовують раз на сім років, здебільшого для захисту […]

Шрифт “зіграй й послухай” від Happy People Project

Брендове агентство Happy People Project презентували шрифт, який можна зіграти й послухати :о.  14 цифр і букв створили відповідно до нот і октав. Також розробили гарнітуру, яка нараховує 574 символів, а втрачені листи Моцарта перетворили на музичний твір, який повинен зіграти піаніст. «Тепер наші повідомлення споріднилися з музикою Моцарта. Читаючи кожне слово, люди можуть його […]