«Набуття суб’єктності» – живопис, графічні роботи та скульптура сучасного українського художника Віктора Сидоренко
У Херсонському обласному художньому музеї ім. Олексія Шовкуненка представили виставку сучасного українського художника Віктора Сидоренко «Набуття суб’єктності». До експозиції увійшло 35 творів живопису, графічні роботи та скульптура. Виставковий проект зацікавить усіх, хто шукає нові сенси та прагне для себе та країни оновлення.
Протягом багатьох років головною темою у творчості художника є «Набуття суб’єктності». Центральний персонаж, який присутній на полотнах і в скульптурі – напіводягнений чоловік в нижній білизні, яку у нашій країні майже протягом століття носили всі соціальні верстви.
Уперше загадкова постать «нової людини», що є так званим «транзитивним персонажем» з’явилася у проекті «Амнезія» 1996 року. Тоді, автор досліджував метафоричні значення, одним з яких є людина, яка долає певні межі, перетворюється та стає іншою по відношенню до самої себе.
«Ми живемо в епоху прозорості, яка викриває ілюзії і переосмислює весь культурний і ціннісний багаж. Розвінчана чергова прекрасна ілюзія – ілюзія свободи. Свобода переходить в розряд абстрактних ідей, яким не судилося збутися. Пошук необмежених можливостей свободи – завдання мого персонажу. Світова наука, як відомо, досі не запропонувала чіткого визначення «людини», тому мистецтво мусить пропонувати свої версії», – зазначив художник Віктор Сидоренко.
Проект присвячений актуальним питанням вибору для людини та суспільства, які перебувають між радянським минулим і капіталістичним сьогоденням. За словами автора, ніхто не може змінити минуле, а саме не проаналізований досвід здатен повернутися в суспільну свідомість у вигляді міфів і соціальних комплексів. Тож самоідентифікація, «перевірка достеменності», пошук нових сенсів є ключовими питаннями у творчості митця.
Віктор Сидоренко — український художник, куратор, автор об’єктів і фотокомпозицій, а також наукових і публіцистичних текстів. Він отримав звання Заслужений діяч мистецтв України (1992), дійсний член і віце-президент Національної академії мистецтв України (1996), Народний художник України (1998).
У сферу інтересів художника входять специфічні реалії нашого часу – проблеми пам’яті, дослідження культурної спадщини, питання ідентифікації особистості в сучасному світі, перспективи людини в новій глобалізації. Також Віктор Сидоренко використовує широкий арсенал візуальних засобів у творчій діяльності.
У 2001 році Віктор Сидоренко заснував та очолив Інститут проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України, який здійснює фундаментальні наукові дослідження в галузі всіх видів сучасного мистецтва.
У 2003 році представив Україну на 50-й Венеційській бієнале з проектом «Жорна часу».
Віктор Сидоренко учасник багатьох українських та міжнародних групових виставок, зокрема у Мистецькому Арсеналі та Американському Домі (Київ, Україна), Музеї сучасного мистецтва (Тулуза, Франція), Galleria Forni (Болонія, Італія), Соборі Сент-Мері (Париж, Франція), Saatchi Gallery (Лондон, Велика Британія), Black Square Gallery (Чикаго, США), у Штаб-квартирі ООН (Нью-Йорк, США).
Численні персональні виставки художника експонувалися у Національному художньому музеї України (Київ), у Єрмілов Центрі (Харків, Україна), Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Возницького та Львівському палаці мистецтв (Львів, Україна), Державному музеї мистецтв Республіки Казахстан ім. А. Кастеєва (Алмати, Казахстан), Центрі візуальної культури KIASMA (Гельсінкі, Фінляндія), Центрі Вудро Вілсона (Вашингтон, США), Black Square Art Gallery (Майямі, США), а також у музеях і галереях Франції, Великої Британії та ін.
Твори Віктора Сидоренка часто представлені на міжнародних аукціонах, а також зберігаються у багатьох приватних та публічних колекціях, серед яких Національний художній музей України (Київ), Музей сучасного мистецтва KIASMA (Гельсінкі, Фінляндія), Єльський університет, Школа мистецтв (США).
Фото: Херсонський обласний художній музей ім. Олексія Шовкуненка