fbpx
Особистості, Блог, Важливе, Культура Харьковчук Оксана

«Музейна збірка. Федір Захаров. До 100-річчя від дня народження» – виставка унікального майстра пейзажу в Музеї сучасного мистецтва України

23.09.2019, 19:00

У Музеї сучасного мистецтва України представили виставку присвячену пам’яті відомого майстра пейзажу – Федора Захарова. Експозиція отримала символічну назву «Музейна збірка. Федір Захаров. До 100-річчя від дня народження». Колекція музейної збірки налічує 65-ть  творчих робіт Федора Захарова – заслуженого діяча мистецтв УРСР, народного художника УРСР, лауреата Державної Премії УРСР імені Тараса Шевченка, члена Національної спілки художників України, людини, яка присвятила все своє творче життя і натхнення величанню української природи.

На виставці представлена унікальна по кількості збірка творів класика кримської школи живопису Федора Захарова. Художник оспівував українську природу Криму та інших куточків країни. В експозиції можна побачити і чаруюче-чудові пейзажі, і чарівні натюрморти, не підвладні часу. Усі твори митця виглядають сучасно, професійно та вирізняються майстерними ефектами освітлення. На картинах уміло зображено контраст: яскраві сонячні дні і темні місячні ночі, різнокольорові квіти і похмурі гори, сліпучо-білі снігові поля і глибоке темне море.

Мистецтвознавець Рудольф Подуфалий сказав про Захарова: «Він був як би уособленням самого живопису, його вищої інстанції…».

Федір Захарович Захаров народився 5 вересня 1919 року в селі Олександрівське на Смоленщині. У 16 років майбутній засновник кримського імпресіонізму вступив на декоративно-живописне відділення до Московського художньо-промислового технікуму ім. М. І. Калініна. Його вчителем став талановитий скульптор, живописець та художник-кераміст Б. Н. Ланге, який надихав своїх учнів творити красу професійно та з любов’ю. Пізніше, у 1943-му році Ф. Захаров вступив до Московського художнього інституту ім. В. Сурикова, де навчався тонкощам мальовничої культури. Педагогами і наставниками художника були А. В. Лентулов,  І. І. Чекмасов, С. В. Герасимова, Д. К. Мочальський, Г. Г. Ряжський.

Цікаво, що Федір Захаров сам обрав місце роботи – провінційний Крим. І з 1950 року він викладав живопис у Сімферопольському художньому училищі ім. М. С. Самокиша.

Як згадує Народний художник України Валентин Бернадський, Федір Захаров приїхав до Сімферополя із заповітною мрією — «по-настоящему, серьезно заняться пейзажем». Тож викладацька діяльність була початком його творчого занурення у мальовничу красу Криму.

У 1953-му році Захаров переїжджає до Ялти, де часто відвідує Гурзуфський та Седнівський Будинки творчості. Різна природа  півдня і півночі, різний настрій, різні мотиви дозволяли художнику урізноманітнювати мистецький підхід. Екзотичний, яскравий, контрастний Крим і тиха, чарівна, спокійна північ України.

Художник, знаходячись у стані повного занурення у творчість, передавав на полотні ту чаруючу мить, яка ніколи не повертається. Це натхнення відчувається у кожному його творі. Картини Захарова завжди емоційні, потужні, наповнені енергією життя і дуже щирі. І ця щирість, професійний підхід, індивідуальність вираження, лишають його назавжди сучасним і цікавим для глядача. На його виставках завжди було багато людей – учнів, послідовників, друзів і поціновувачів справжнього мистецтва.

Федір Захарович Захаров помер 29 вересня 1994 у Ялті. Однак, він живе у тих творах, що розкидані, як чарівні діаманти по усьому світу – музеях і приватних колекціях.

Фото: Музей сучасного мистецтва України

Офіційний сайт

Facebook

В Афінах запрацював новий Олімпійський музей

Відкриття планувалося в 2020 році, але подію перенесли через пандемію. Музей поділено на дві частини: одна присвячена історії Олімпійських ігор, друга – атлетам та олімпійського руху. Дизайнери – грецькі архітектурні бюро KLab і Mulo Creative Lab. Саме в Афінах пройшла перша Олімпіада сучасної історії у 1896 році, і перші Ігри XXI століття – в 2004 […]

Незвичайний експеримент 🧐

Група французів провела 40 днів і ночей у печері Ломбрів (Франція) – без телефонів, годинників та сонячного світла. В експерименті Deep Time взяли участь восьмеро чоловіків і семеро жінок від 27 до 50 років. Вони спали у наметах, виробляли власну електроенергію та зовсім не контактували зі світом. Мета – перевірити, як люди адаптуються до втрати […]

Концепція розвитку штучного інтелекту в Україні

Кабінет Міністрів України затвердив план реалізації Концепції розвитку штучного інтелекту в Україні на 2021-2024 роки. Мета – підвищити конкурентоспроможність в соціально-економічній, науково-технічній, оборонній, екологічній, національно-культурній та інших сферах. Для цього планують: ■ поліпшити якість освіти у сфері AI; ■ інноваційні проєкти з використанням AI; ■ підвищити рівень інформаційної безпеки та захисту даних; ■ удосконалити правове […]

📚 Книжковий Арсенал перенесли на 23-27 червня

Координаторка фестивалю Юлія Козловець нагадала про хештег #ДочекаємосьКнижкового й запропонувала долучитися до нього у соцмережах. «Книжковий Арсенал» організовують щорічно з 2011-го. Це одна з найбільших культурних подій в Україні, де мають змогу взаємодіяти книжкова, літературна та мистецька галузі. The News&Culture