fbpx
Особистості, Блог, Важливе, Культура Харьковчук Оксана

«Музейна збірка. Федір Захаров. До 100-річчя від дня народження» – виставка унікального майстра пейзажу в Музеї сучасного мистецтва України

23.09.2019, 19:00

У Музеї сучасного мистецтва України представили виставку присвячену пам’яті відомого майстра пейзажу – Федора Захарова. Експозиція отримала символічну назву «Музейна збірка. Федір Захаров. До 100-річчя від дня народження». Колекція музейної збірки налічує 65-ть  творчих робіт Федора Захарова – заслуженого діяча мистецтв УРСР, народного художника УРСР, лауреата Державної Премії УРСР імені Тараса Шевченка, члена Національної спілки художників України, людини, яка присвятила все своє творче життя і натхнення величанню української природи.

На виставці представлена унікальна по кількості збірка творів класика кримської школи живопису Федора Захарова. Художник оспівував українську природу Криму та інших куточків країни. В експозиції можна побачити і чаруюче-чудові пейзажі, і чарівні натюрморти, не підвладні часу. Усі твори митця виглядають сучасно, професійно та вирізняються майстерними ефектами освітлення. На картинах уміло зображено контраст: яскраві сонячні дні і темні місячні ночі, різнокольорові квіти і похмурі гори, сліпучо-білі снігові поля і глибоке темне море.

Мистецтвознавець Рудольф Подуфалий сказав про Захарова: «Він був як би уособленням самого живопису, його вищої інстанції…».

Федір Захарович Захаров народився 5 вересня 1919 року в селі Олександрівське на Смоленщині. У 16 років майбутній засновник кримського імпресіонізму вступив на декоративно-живописне відділення до Московського художньо-промислового технікуму ім. М. І. Калініна. Його вчителем став талановитий скульптор, живописець та художник-кераміст Б. Н. Ланге, який надихав своїх учнів творити красу професійно та з любов’ю. Пізніше, у 1943-му році Ф. Захаров вступив до Московського художнього інституту ім. В. Сурикова, де навчався тонкощам мальовничої культури. Педагогами і наставниками художника були А. В. Лентулов,  І. І. Чекмасов, С. В. Герасимова, Д. К. Мочальський, Г. Г. Ряжський.

Цікаво, що Федір Захаров сам обрав місце роботи – провінційний Крим. І з 1950 року він викладав живопис у Сімферопольському художньому училищі ім. М. С. Самокиша.

Як згадує Народний художник України Валентин Бернадський, Федір Захаров приїхав до Сімферополя із заповітною мрією — «по-настоящему, серьезно заняться пейзажем». Тож викладацька діяльність була початком його творчого занурення у мальовничу красу Криму.

У 1953-му році Захаров переїжджає до Ялти, де часто відвідує Гурзуфський та Седнівський Будинки творчості. Різна природа  півдня і півночі, різний настрій, різні мотиви дозволяли художнику урізноманітнювати мистецький підхід. Екзотичний, яскравий, контрастний Крим і тиха, чарівна, спокійна північ України.

Художник, знаходячись у стані повного занурення у творчість, передавав на полотні ту чаруючу мить, яка ніколи не повертається. Це натхнення відчувається у кожному його творі. Картини Захарова завжди емоційні, потужні, наповнені енергією життя і дуже щирі. І ця щирість, професійний підхід, індивідуальність вираження, лишають його назавжди сучасним і цікавим для глядача. На його виставках завжди було багато людей – учнів, послідовників, друзів і поціновувачів справжнього мистецтва.

Федір Захарович Захаров помер 29 вересня 1994 у Ялті. Однак, він живе у тих творах, що розкидані, як чарівні діаманти по усьому світу – музеях і приватних колекціях.

Фото: Музей сучасного мистецтва України

Офіційний сайт

Facebook

У Великобританії продали частину стіни

У Ноттінгемі (Великобританія) продали частину стіни, на якій у 2020 році Бенксі залишив графіті. Тепер його заміняє лист фанери, а малюнком володіє колекціонер Джон Брандлер. Свій вчинок він пояснює тим, що збирався врятувати графіті від руйнації, відреставрувати і виставити на огляд у музеї Moyse’s Hall. Місцеві жителі обурені. Вони критикують рішення Брандлера і власників будівлі, […]

600 дронів у нічному небі Китаю

У Китаї встановили світовий рекорд: 600 дронів запустили у нічне небо, які зобразили історію Вінсента Ван Гога, та відтворили деякі з його картини: «Зоряну ніч», «Соняшники», «Квітучі гілки мигдалю». Організатори – Тяньцзінський Університет і компанія EFYI Group. Шоу потрапило до Книги рекордів як найдовша анімація, виконана безпілотними літальними апаратами. Вона тривала 26 хвилин 19 секунд. […]

Цвітіння унікальної квітки

В оранжереї Кембриджського університету зацвіла унікальна квітка. За цим спостерігали тисячі людей з усього світу. Селеніцереус, «місячна квітка», «цариця ночі» – усе це рідкісний кактус, пелюстки якого схожі на корону, розпускаються вночі та квітнуть лише 12 годин. Співробітники розповідають, що вона пахла жимолостю і гарденією, а на ранок – громадським туалетом. Оскільки кактус ховається у […]

Роботи українських фотографів у Центрі Помпіду

До Центру сучасного мистецтва Помпіду передали роботи українських фотографів. Вау! Це важливий крок для української, радянської та пострадянської фотографії, що прокладає шлях до співпраці зі світовими музеями. Цьогоріч відбудеться масштабна виставка, присвячена сучасному українському мистецтву. На ній представлять понад 130 світлин. Ініціатори – Український клуб колекціонерів сучасного мистецтва, Колекція Гриньових, Музей Харківської школи фотографії, культурні […]