«Музейна збірка. Федір Захаров. До 100-річчя від дня народження» – виставка унікального майстра пейзажу в Музеї сучасного мистецтва України
У Музеї сучасного мистецтва України представили виставку присвячену пам’яті відомого майстра пейзажу – Федора Захарова. Експозиція отримала символічну назву «Музейна збірка. Федір Захаров. До 100-річчя від дня народження». Колекція музейної збірки налічує 65-ть творчих робіт Федора Захарова – заслуженого діяча мистецтв УРСР, народного художника УРСР, лауреата Державної Премії УРСР імені Тараса Шевченка, члена Національної спілки художників України, людини, яка присвятила все своє творче життя і натхнення величанню української природи.
- Федір Захаров Місячна ніч 1978
- Федір Захаров Весною 1978
- Федір Захаров Перша зелень 1974
- Федір Захаров Душевна розмова 1980
- Федір Захаров Зима в Сидневі 1958
- Федір Захаров Похмурий день 1984
На виставці представлена унікальна по кількості збірка творів класика кримської школи живопису Федора Захарова. Художник оспівував українську природу Криму та інших куточків країни. В експозиції можна побачити і чаруюче-чудові пейзажі, і чарівні натюрморти, не підвладні часу. Усі твори митця виглядають сучасно, професійно та вирізняються майстерними ефектами освітлення. На картинах уміло зображено контраст: яскраві сонячні дні і темні місячні ночі, різнокольорові квіти і похмурі гори, сліпучо-білі снігові поля і глибоке темне море.
Мистецтвознавець Рудольф Подуфалий сказав про Захарова: «Він був як би уособленням самого живопису, його вищої інстанції…».
Федір Захарович Захаров народився 5 вересня 1919 року в селі Олександрівське на Смоленщині. У 16 років майбутній засновник кримського імпресіонізму вступив на декоративно-живописне відділення до Московського художньо-промислового технікуму ім. М. І. Калініна. Його вчителем став талановитий скульптор, живописець та художник-кераміст Б. Н. Ланге, який надихав своїх учнів творити красу професійно та з любов’ю. Пізніше, у 1943-му році Ф. Захаров вступив до Московського художнього інституту ім. В. Сурикова, де навчався тонкощам мальовничої культури. Педагогами і наставниками художника були А. В. Лентулов, І. І. Чекмасов, С. В. Герасимова, Д. К. Мочальський, Г. Г. Ряжський.
Цікаво, що Федір Захаров сам обрав місце роботи – провінційний Крим. І з 1950 року він викладав живопис у Сімферопольському художньому училищі ім. М. С. Самокиша.
Як згадує Народний художник України Валентин Бернадський, Федір Захаров приїхав до Сімферополя із заповітною мрією — «по-настоящему, серьезно заняться пейзажем». Тож викладацька діяльність була початком його творчого занурення у мальовничу красу Криму.
- Федір Захаров У квітні 1980
- Федір Захаров Свіжий вітер 1968
- Федір Захаров Седнів 1984
- Федір Захаров Біля Генуезької фортеці 1966
- Федір Захаров На кухні 1972
- Федір Захаров Весною 1978
У 1953-му році Захаров переїжджає до Ялти, де часто відвідує Гурзуфський та Седнівський Будинки творчості. Різна природа півдня і півночі, різний настрій, різні мотиви дозволяли художнику урізноманітнювати мистецький підхід. Екзотичний, яскравий, контрастний Крим і тиха, чарівна, спокійна північ України.
Художник, знаходячись у стані повного занурення у творчість, передавав на полотні ту чаруючу мить, яка ніколи не повертається. Це натхнення відчувається у кожному його творі. Картини Захарова завжди емоційні, потужні, наповнені енергією життя і дуже щирі. І ця щирість, професійний підхід, індивідуальність вираження, лишають його назавжди сучасним і цікавим для глядача. На його виставках завжди було багато людей – учнів, послідовників, друзів і поціновувачів справжнього мистецтва.
Федір Захарович Захаров помер 29 вересня 1994 у Ялті. Однак, він живе у тих творах, що розкидані, як чарівні діаманти по усьому світу – музеях і приватних колекціях.
Фото: Музей сучасного мистецтва України