МУЗЕЙ ОКУПАЦІЇ КИЄВА
Музей окупації Києва є філією Музею історії м. Києва. З часу заснування 2008 року – мав назву «Музей партизанської слави». У 2015 році Наказом Музею історії міста Києва його було перейменовано на Музей окупації Києва.
Переосмислення історичних подій у контексті державно-національної політики призвели до необхідності правдиво представити історію міста в найдраматичніші періоди життя українського народу: від початку Української революції 1917 р. – до відновлення державного суверенітету і незалежності 1991 р. Висвітлення особливостей численних окупацій Києва ХХ ст. є завданням музею та основним змістовим акцентом його експозиції.
Існування будь-якого окупаційного режиму супроводжується двома явищами, що характеризують поведінку місцевого населення: опором та колаборацією. Для сучасної України ці теми є вкрай актуальними. Тому музей пропонує новий погляд на окупаційні режими, насамперед, радянський, політика якого на теренах України досі сприймається контроверсійно.
Музей розглядає окупаційні режими через призму їхньої діяльності в конкретному місці, а саме в Києві. Основними темами музейної експозиції є:
– Ідеологія окупаційних режимів. Тут показано, що політичні цілі цих режимів були поза межами України; вони розглядалися лише як ресурс для їхнього здійснення.
– Окупаційний терор. У цьому розділі висвітлюється те, що окупаційні режими впродовж свого існування свідомо розглядали та проводили політику знищення та залякування місцевого населення як основного засобу забезпечення свого панування.
– Руйнування міського середовища. Продемонстровано, як окупаційні режими цілеспрямовано знищували або спотворювали міський простір відповідно до своїх ідеологічних та політичних цілей.
Означену тематику в музеї розкрито:
– фотографіями та документами, особистими речами безпосередніх учасників подій, листівками, газетами періоду окупації;
– зразками зброї та військового спорядження, яке використовувалося ворогуючими сторонами;
– картами і схемами.
Фото: Музей окупації Києва