Депортовані з рідних земель
9 вересня в Україні вперше відзначили День пам’яті жертв депортації з рідних земель. Про це йдеться на сторінці Українського інституту національної пам’яті у Facebook. Цього року виповнилося 75 років з початку примусового виселення людей з Надсяння, Лемківщини, Холмщини, Любачівщини, Південного Підляшшя та Західної Бойківщини.
Протягом 1944-1946 років майже пів мільйона українців було депортовано з Надсяння, Лемківщини, Холмщини та інших земель до Української Радянської Соціалістичної Республіки. У сорокових роках радянська влада вдавалася до репресій, конфіскації майна та загалом обмежувала права людей.
У 1947 році в ході Акції «Вісла» польська влада депортувала українців на північ і захід Польщі. Тоді за кілька місяців було вислано майже 150 тисяч людей, які відмовилися виїжджати до СРСР.
«Це була випробувана тактика радянської системи вирішення «національних проблем»: за кілька місяців до того була організована депортація кримських татар. Долі людей нікого не цікавили. Ця сторінка історії лише стає набутком суспільної свідомості, і досі багато людей плутає депортацію з Акцією «Вісла». І Український інститут національної пам’яті продовжуватиме активно поширювати правду про ті події», – наголосив директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
У 1948 та 1951 роках під час обмінів прикордонними ділянками між СРСР та Польщею ще кілька десятків тисяч українців змушені були покинути рідні домівки.
В пам’ять про ці події меморіальні заходи тривали з 10:00 до 21:00 у місті Київ. У цей день кожен бажаючий міг відвідати круглий стіл на тему: «Відновлення національної пам’яті про злочин тотального виселення українців–автохтонів з історичних земель», виставку «ВИГНАННЯ», взяти участь у мітингу-реквіємі та молебні біля Пам’ятного Хреста жертвам голодомору, побувати у пам’ятній академії за участю представників державної влади, духовенства, ЗМІ, делегацій товариств депортованих українців та драмі-концерту «Вигнані з Раю».
Фото: Український інститут національної пам’яті