fbpx
В Україні, Культура, Суспільство

Депортовані з рідних земель

09.09.2019, 10:00

9 вересня в Україні вперше відзначили День пам’яті жертв депортації з рідних земель. Про це йдеться на сторінці Українського інституту національної пам’яті у Facebook. Цього року виповнилося 75 років з початку примусового виселення людей з Надсяння, Лемківщини, Холмщини, Любачівщини, Південного Підляшшя та Західної Бойківщини.

Протягом 1944-1946 років майже пів мільйона українців було депортовано з  Надсяння, Лемківщини, Холмщини та інших земель до Української Радянської Соціалістичної Республіки. У сорокових роках радянська влада вдавалася до репресій, конфіскації майна та загалом обмежувала права людей.

У 1947 році в ході Акції «Вісла» польська влада депортувала українців на північ і захід Польщі. Тоді за кілька місяців було вислано майже 150 тисяч людей, які відмовилися виїжджати до СРСР.

«Це була випробувана тактика радянської системи вирішення «національних проблем»: за кілька місяців до того була організована депортація кримських татар. Долі людей нікого не цікавили. Ця сторінка історії лише стає набутком суспільної свідомості, і досі багато людей плутає депортацію з Акцією «Вісла». І Український інститут національної пам’яті продовжуватиме активно поширювати правду про ті події», – наголосив директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

У 1948 та 1951 роках під час обмінів прикордонними ділянками між СРСР та Польщею ще кілька десятків тисяч українців змушені були покинути рідні домівки.

В пам’ять про ці події меморіальні заходи тривали з 10:00 до 21:00 у місті Київ. У цей день кожен бажаючий міг відвідати круглий стіл на тему: «Відновлення національної пам’яті про злочин тотального виселення українців–автохтонів з історичних земель», виставку «ВИГНАННЯ», взяти участь у мітингу-реквіємі та молебні біля Пам’ятного Хреста жертвам голодомору, побувати у пам’ятній академії за участю представників державної влади, духовенства, ЗМІ, делегацій товариств депортованих українців та драмі-концерту «Вигнані з Раю».

Фото: Український інститут національної пам’яті

Офіційний сайт

Facebook

«Молодість»: ірраціональна та чуттєва

З 29 травня по 6 червня відбудеться 50-ий Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» в гібридному форматі. «Цьогоріч, ми святкуємо не лише 50 років фестивалю, але й 30-річчя незалежної України. Ми сфокусуємося на промоції українського кіно та гідній репрезентації України», – розповів Гліб Родченков, директор з розвитку та публічних комунікацій. 5 конкурсних секцій, близько 200 фільмів, десятки […]

КОСМІЧНІ НОВИНИ ✨📡🪐

🔸 Україна планує створити власний космодром, запустити сім супутників і виконати космічну програму за п’ять років. 🔸 Нові знімки Юпітера розкривають таємниці його атмосфери та переваги багатохвильової астрономії. 🔸У Дубаї створять перший у світі «космічний суд», який буде врегульовувати комерційні спори у космічній галузі. 🔸 Hubble виявив «кометну» туманність у сузір’ї Єдинорога, схожу на зірки […]

Як виглядає перший NFT-сингл у Східній Європі

Український гурт KAZKA підхопив тренд на NFT і першим у Східній Європі створив NFT-сингл. «М’ята» – містично-романтичний трек про казковий світ і першу закоханість. Він поєднав традиційні музичні інструменти з літніми вайбами. У кліпі солістка з’явиться в образі ельфа. Українська мережа магазинів «Сільпо» не залишилася осторонь та вийшла на крипторинок. Тепер гречаний багет, цукерки, просекко, […]

Мистецький Supermarket у Лондоні

Музей дизайну в Лондоні відкрив Supermarket: тут продаються товари першої необхідності. Інсталяцію створили місцеві дизайнери та художники. В асортименті – чай, кава, мийний засіб, маски, туалетний папір, напої, фрукти та овочі. Ціни – як у звичайному британському супермаркеті, хоча всі товари є витворами мистецтва. Експонати вже розпродали онлайн; у фізичному магазині продають до двох предметів […]