fbpx
В Україні, Культура, Суспільство

Депортовані з рідних земель

09.09.2019, 10:00

9 вересня в Україні вперше відзначили День пам’яті жертв депортації з рідних земель. Про це йдеться на сторінці Українського інституту національної пам’яті у Facebook. Цього року виповнилося 75 років з початку примусового виселення людей з Надсяння, Лемківщини, Холмщини, Любачівщини, Південного Підляшшя та Західної Бойківщини.

Протягом 1944-1946 років майже пів мільйона українців було депортовано з  Надсяння, Лемківщини, Холмщини та інших земель до Української Радянської Соціалістичної Республіки. У сорокових роках радянська влада вдавалася до репресій, конфіскації майна та загалом обмежувала права людей.

У 1947 році в ході Акції «Вісла» польська влада депортувала українців на північ і захід Польщі. Тоді за кілька місяців було вислано майже 150 тисяч людей, які відмовилися виїжджати до СРСР.

«Це була випробувана тактика радянської системи вирішення «національних проблем»: за кілька місяців до того була організована депортація кримських татар. Долі людей нікого не цікавили. Ця сторінка історії лише стає набутком суспільної свідомості, і досі багато людей плутає депортацію з Акцією «Вісла». І Український інститут національної пам’яті продовжуватиме активно поширювати правду про ті події», – наголосив директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

У 1948 та 1951 роках під час обмінів прикордонними ділянками між СРСР та Польщею ще кілька десятків тисяч українців змушені були покинути рідні домівки.

В пам’ять про ці події меморіальні заходи тривали з 10:00 до 21:00 у місті Київ. У цей день кожен бажаючий міг відвідати круглий стіл на тему: «Відновлення національної пам’яті про злочин тотального виселення українців–автохтонів з історичних земель», виставку «ВИГНАННЯ», взяти участь у мітингу-реквіємі та молебні біля Пам’ятного Хреста жертвам голодомору, побувати у пам’ятній академії за участю представників державної влади, духовенства, ЗМІ, делегацій товариств депортованих українців та драмі-концерту «Вигнані з Раю».

Фото: Український інститут національної пам’яті

Офіційний сайт

Facebook

В Афінах запрацював новий Олімпійський музей

Відкриття планувалося в 2020 році, але подію перенесли через пандемію. Музей поділено на дві частини: одна присвячена історії Олімпійських ігор, друга – атлетам та олімпійського руху. Дизайнери – грецькі архітектурні бюро KLab і Mulo Creative Lab. Саме в Афінах пройшла перша Олімпіада сучасної історії у 1896 році, і перші Ігри XXI століття – в 2004 […]

Незвичайний експеримент 🧐

Група французів провела 40 днів і ночей у печері Ломбрів (Франція) – без телефонів, годинників та сонячного світла. В експерименті Deep Time взяли участь восьмеро чоловіків і семеро жінок від 27 до 50 років. Вони спали у наметах, виробляли власну електроенергію та зовсім не контактували зі світом. Мета – перевірити, як люди адаптуються до втрати […]

Концепція розвитку штучного інтелекту в Україні

Кабінет Міністрів України затвердив план реалізації Концепції розвитку штучного інтелекту в Україні на 2021-2024 роки. Мета – підвищити конкурентоспроможність в соціально-економічній, науково-технічній, оборонній, екологічній, національно-культурній та інших сферах. Для цього планують: ■ поліпшити якість освіти у сфері AI; ■ інноваційні проєкти з використанням AI; ■ підвищити рівень інформаційної безпеки та захисту даних; ■ удосконалити правове […]

📚 Книжковий Арсенал перенесли на 23-27 червня

Координаторка фестивалю Юлія Козловець нагадала про хештег #ДочекаємосьКнижкового й запропонувала долучитися до нього у соцмережах. «Книжковий Арсенал» організовують щорічно з 2011-го. Це одна з найбільших культурних подій в Україні, де мають змогу взаємодіяти книжкова, літературна та мистецька галузі. The News&Culture