fbpx
В Україні, Культура, Суспільство

Депортовані з рідних земель

09.09.2019, 10:00

9 вересня в Україні вперше відзначили День пам’яті жертв депортації з рідних земель. Про це йдеться на сторінці Українського інституту національної пам’яті у Facebook. Цього року виповнилося 75 років з початку примусового виселення людей з Надсяння, Лемківщини, Холмщини, Любачівщини, Південного Підляшшя та Західної Бойківщини.

Протягом 1944-1946 років майже пів мільйона українців було депортовано з  Надсяння, Лемківщини, Холмщини та інших земель до Української Радянської Соціалістичної Республіки. У сорокових роках радянська влада вдавалася до репресій, конфіскації майна та загалом обмежувала права людей.

У 1947 році в ході Акції «Вісла» польська влада депортувала українців на північ і захід Польщі. Тоді за кілька місяців було вислано майже 150 тисяч людей, які відмовилися виїжджати до СРСР.

«Це була випробувана тактика радянської системи вирішення «національних проблем»: за кілька місяців до того була організована депортація кримських татар. Долі людей нікого не цікавили. Ця сторінка історії лише стає набутком суспільної свідомості, і досі багато людей плутає депортацію з Акцією «Вісла». І Український інститут національної пам’яті продовжуватиме активно поширювати правду про ті події», – наголосив директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

У 1948 та 1951 роках під час обмінів прикордонними ділянками між СРСР та Польщею ще кілька десятків тисяч українців змушені були покинути рідні домівки.

В пам’ять про ці події меморіальні заходи тривали з 10:00 до 21:00 у місті Київ. У цей день кожен бажаючий міг відвідати круглий стіл на тему: «Відновлення національної пам’яті про злочин тотального виселення українців–автохтонів з історичних земель», виставку «ВИГНАННЯ», взяти участь у мітингу-реквіємі та молебні біля Пам’ятного Хреста жертвам голодомору, побувати у пам’ятній академії за участю представників державної влади, духовенства, ЗМІ, делегацій товариств депортованих українців та драмі-концерту «Вигнані з Раю».

Фото: Український інститут національної пам’яті

Офіційний сайт

Facebook

Гігантські сніжинки приголомшили Фінляндію ❄️

Митець Янне Піккьо та 11 волонтерів працювали над малюнками два дні. Їх утворюють тисячі слідів на засніженому полі для гольфу у місті Еспоо. Діаметр – 160 метрів. Одна з волонтерок повідомила, що вони три години сміялися і ходили, поки створювали арт-об’єкт. У цьому допомогла мотузка, снігоступи, спеціально роздурковані макети слідів та інструкції Янне. Правильні відбитки […]

Меморіальні прикраси вікторіанської епохи

Так називають медальйони з пасмом волосся. Традиція виникла на початку XIX сторіччя. Втративши свого чоловіка, принца Альберта, королева Вікторія заволіла зберегти пам’ять про нього – у чомусь вічнішому ніж думки. Так був створений перший медальйон із пасмом волосся. Королева носила траур 40 років, започаткувавши вікторіанську традицію з унікальною атрибутикою. Існують медальйони зі світлинами чи запискою, […]

Стосується кожного: події за вихідні

🔸 В Україні збільшили штрафи за порушення правил дорожнього руху для пішоходів та водіїв.  🔸 Каннські леви пройдуть у червні – офлайн. Журі вручать нагороди за 2020 і 2021.  🔸 Україна хоче запустити супутник наприкінці року – ведуться перемовини зі SpaceX.  🔸 Учені Інституту географії НАН України розробили атлас про природну і культурну спадщину. 🔸 […]

22 лютого. День в історії: свята, іменини, найцікавіші дати, видатні особистості – The News&Culture

Свята 22 лютого відзначають Міжнародний день підтримки жертв злочинів. У світі діють близько 200 програм допомоги потерпілим, які реально допомагають впоратися зі стресом; вийти з кризи; надають матеріальну і моральну підтримку. Але існує дещо, що може надати кожен з нас — людяність. Якщо можете підтримати — підтримуйте. Будь ласка. Іменини: Геннадій, Петро. Найцікавіші дати 1878 […]