fbpx
В Україні, Культура, Суспільство

Депортовані з рідних земель

09.09.2019, 10:00

9 вересня в Україні вперше відзначили День пам’яті жертв депортації з рідних земель. Про це йдеться на сторінці Українського інституту національної пам’яті у Facebook. Цього року виповнилося 75 років з початку примусового виселення людей з Надсяння, Лемківщини, Холмщини, Любачівщини, Південного Підляшшя та Західної Бойківщини.

Протягом 1944-1946 років майже пів мільйона українців було депортовано з  Надсяння, Лемківщини, Холмщини та інших земель до Української Радянської Соціалістичної Республіки. У сорокових роках радянська влада вдавалася до репресій, конфіскації майна та загалом обмежувала права людей.

У 1947 році в ході Акції «Вісла» польська влада депортувала українців на північ і захід Польщі. Тоді за кілька місяців було вислано майже 150 тисяч людей, які відмовилися виїжджати до СРСР.

«Це була випробувана тактика радянської системи вирішення «національних проблем»: за кілька місяців до того була організована депортація кримських татар. Долі людей нікого не цікавили. Ця сторінка історії лише стає набутком суспільної свідомості, і досі багато людей плутає депортацію з Акцією «Вісла». І Український інститут національної пам’яті продовжуватиме активно поширювати правду про ті події», – наголосив директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

У 1948 та 1951 роках під час обмінів прикордонними ділянками між СРСР та Польщею ще кілька десятків тисяч українців змушені були покинути рідні домівки.

В пам’ять про ці події меморіальні заходи тривали з 10:00 до 21:00 у місті Київ. У цей день кожен бажаючий міг відвідати круглий стіл на тему: «Відновлення національної пам’яті про злочин тотального виселення українців–автохтонів з історичних земель», виставку «ВИГНАННЯ», взяти участь у мітингу-реквіємі та молебні біля Пам’ятного Хреста жертвам голодомору, побувати у пам’ятній академії за участю представників державної влади, духовенства, ЗМІ, делегацій товариств депортованих українців та драмі-концерту «Вигнані з Раю».

Фото: Український інститут національної пам’яті

Офіційний сайт

Facebook

30 листопада. День в історії: свята, іменини, найцікавіші дати, видатні особистості – The News&Culture

Свята 30 листопада відзначають День домашніх тварин. Мета — виховання у людей почуття відповідальності за все живе на планеті, зокрема за тих, кого вони приручили. Тож не забудьте почастувати своїх друзів чимось смачненьким і нагади їм про свою любов. Іменини: Геннадій, Григорій, Іван. Найцікавіші дати 1867 — розпочав роботу Одеський маяк. 1922 — у віці 78 […]

Найпопулярніші банкноти і монети України 💸🤑

Національний банк України (НБУ): на одного українця припадає 71 банкнота, а розмінних і обігових монет, які є засобом платежу, – 187. В готівковому обігу за кількістю найбільше знаходиться 200-грн банкнот – 685,1 млн штук (23,1% від усієї кількості банкнот в обігу) і монет номіналом 10 коп 3915,3 млн штук (29% від усієї кількості монет в […]

Котолис: тварина на острові Корсика 🐈

Пухнастий хвіст “котолиса” фігурує у місцевому фольклорі, а пастухи розповідали про кота завдовжки метр із гострими, як бритва, зубами, який вночі полює на кіз. Тепер французькі вчені стверджують, що це новий вид. Однак офіційно не зареєстрований. Котолиса знайшли в лісі, де у віддаленому середовищі, він отримав прихисток від головного хижака – золотого орла. Тварина нагадує […]

27 листопада. День в історії: свята, іменини, найцікавіші дати, видатні особистості – The News&Culture

Свята 27 листопада припадає Всесвітній день інформації. Для людини — всілякі сигнали і відомості, які передаються між ними усно, жестикулярно або письмово, та цілий ряд інших способів, спрямованих на передачу і сприйняття деяких даних усіма нашими органами чуття. Інформаційна сфера піддається всіляким рухам, коливанням, лавиноподібним наростанням, так званим «інформаційними вибухами» і навпаки обмеженням, скорочень, відомим […]