ART&SCIENCE ІІ – виставка про новітні методи дослідження картин у Музеї Ханенків
У рамках освітнього проєкту НА.МИ.СТ.О у Музеї Ханенків відбулося відкриття виставки ART&SCIENCE ІІ. Експозиція присвячена розвитку та застосуванню сучасних техніко-технологічних досліджень. Використовуючи п’ять новітніх методів дослідження, технологи і мистецтвознавці вивчили п’ять картин з музею і, лише одна з них, «Солдат та служниця» Абрахама Діпраама – виявилася оригінальною.
Для роботи над проєктом ART&SCIENCE ІІ музейні куратори обрали наступні картини: «Портрет інфанти Маргарити» Дієго Веласкаса, «Портрет чоловіка у чорному» Антоні ван Дейка, «Мадонна» Сассоферрато (Джованні Баттіста Сальві), «Різдво» Помпео Джироламо, «Солдат та служниця» Абрахама Діпраама. За результатами дослідження, навіть, «Портрет інфанти Маргарити» виявився ані Веласкеса, ані його зятя Хуана дель Масо. Як зауважують працівники музею: «Веласкес нам друг, але істина дорожча».
На виставці розповідають про п’ять новітніх методів дослідження, які були застосовані при вивченні картин. Щороку з’являються новітні методи і прилади, які дозволяють точніше аналізувати твори мистецтва, не завдаючи їм шкоди. Техніко-технологічні дослідження творів мистецтва, як їх стилістичний аналіз або ж встановлення історичних фактів є невід’ємною складовою для сучасного вивчення пам’яток культури.
Однак техніко-технологічна експертиза не може відповісти на всі запитання. Наприклад, жоден прилад не назве ім’я автора картини. Дуже важко також відрізнити роботи відомого художника від творів, виконаних працівниками його майстерні, адже матеріали та технології у них найчастіше були однаковими. Найкращі результати дає саме комплексне дослідження – співпраця технологів і мистецтвознавців.
Освітній проєкт НА.МИ.СТ.О (наука, мистецтво, студії, освіта) відбувається у співпраці Музею Ханенків з Арт-лаб та Національною академією образотворчого мистецтва і архітектури за підтримки Українського культурного фонду.
Фото: Музей Ханенків, Харьковчук Оксана