Археологічні розкопки в околицях Винників біля Львова: результати цьогорічних досліджень
У польовому сезоні 2019 року експедиція Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України спільно з Львівським національним університетом ім. І. Франка, Історико-краєзнавчим музеєм м. Винники та Інститутом археології Жешівського університету (Республіка Польща) продовжила досліджувати пам’ятки доби енеоліту в околицях м. Винники поблизу Львова.
На горі Лисівка вивчалось поселення культури лійчастого посуду. Тут зафіксовано сліди наземної житлової споруди прямокутної форми, найближчі аналогії якої маємо на поселенні Которини, що на Дністрі. У північній частині пам’ятки, біля самого краю гори, виявлено дві виробничі ями із заповненням дрібного каміння вапняку. В одній із них знайдено мідний дротик із підігнутим кінцем на зразок гачка. Крім значної кількості виробів культури лійчастого посуду знайдено чималу колекцію імпортної кераміки трипільської культури.
Не менш значущі здобутки отримано на горі Жупан, на якій знаходиться найбільш висунуте на захід поселення трипільської культури на пізньому етапі її розвитку. Виявлені заглиблені об’єкти та знахідки (орнаментовані фрагменти посуду, знаряддя праці, предмети полювання, кістки тварин та інше) дають важливу інформацію для вивчення багатьох аспектів як самої трипільської культури, так і її співвідношення із культурою лійчастого посуду.
За інформацією Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України